close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 12 grudnia 2016

  W miniony weekend w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych przy Ambasadzie RP w Kopenhadze oraz w Filii w Viborgu odbyły się coroczne jasełka, tradycyjnie już przygotowane przez uczniów SPK.

  10 grudnia w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych przy Ambasadzie RP w Kopenhadze oraz w Filii w Viborgu odbyły się coroczne jasełka, tradycyjnie już przygotowane przez uczniów SPK. 

   

  W Kopenhadze w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprawiło wszystkich obecnych wspólne śpiewanie kolęd przy choince oraz kiermasz przygotowanych przez uczniów SPK pierników i ozdób świątecznych. Dużo radości sprawiło także rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu polonistycznego „To nie jest tylko baśń… Czy historia tytułowej Dziewczynki z zapałkami zdarza się w dzisiejszych czasach?” oraz konkursu wiedzy o Polsce – „Przez regiony”. W spotkaniu uczestniczyła konsul RP Dobrosława Siemianowska, która podziękowała dzieciom za wspaniałe prace konkursowe, zarówno literackie, jak i plastyczne oraz za stworzenie prawdziwej polskiej atmosfery zbliżających się Świąt podczas spotkania.

   

  Z kolei w Viborgu tradycyjnym jasełkom oraz kolędowaniu towarzyszyło opłatkowe spotkanie przy przygotowanym przez rodziców wigilijnym stole. Z rąk św. Mikołaja dzieci otrzymały edukacyjne upominki. Ambasador Henryka Mościcka-Dendys dziękując za zaproszenie do wspólnego świętowania podkreślała: „Nauka języka oraz pielęgnowanie polskich zwyczajów i tradycji pozwalają budować w naszych dzieciach poczucie tożsamości oraz związku z Polską. Jestem wszystkim Państwu, rodzicom, wdzięczna za wysiłek, który podejmujecie spędzając soboty wraz z dziećmi w polskiej szkole”.  Spotkanie z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz radą rodziców SPK w Viborgu było też okazją do szerszej dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoi edukacja polonijna oraz problemów Polaków mieszkających w Środkowej i Północnej Jutlandii.

   

  Nagrody konkusowe zostały ufundowane w ramach funduszy polonijnych  Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

   

  spk jasełka5
  spk jasełka4
  spk jasełka3
  spk jasełka2
  spk jasełka1
  viborg3
  viborg2
  viborg1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: