close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 22 maja 2019

  Dr hab. Joanna Lisek z Uniwersytetu Wrocławskiego podczas wyjątkowego wieczoru w Ambasadzie RP w Kopenhadze, zaprezentowała duńskiej publiczności wyniki swoich prac nad poezją kobiecą w jidysz. Wykład wzbogaciły recytacje wierszy wybranych poetek żydowskich, takich jak Kadia Mołodowska czy Bronia Baum, które tworzyły na ziemiach polskich w XIX i XX w.

  Otwierając spotkanie ambasador Henryka Mościcka-Dendys oraz pan Włodzimierz Herman, wybitny reżyser teatralny, współgospodarz wieczoru, zwracali uwagę na unikatowość zjawiska kobiecej poezji w jidysz, szczególnie intensywnie rozwijającej się w Polsce w pierwszych dekadach XX w., kiedy to zwłaszcza Warszawa była centrum rozwoju języka i kultury jidysz.

   

  Pani dr hab. Joanna Lisek jest autorką ikonicznej monografii „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)”, w której dokumentuje i przywraca pamięci bogatą twórczość poetek piszących na ziemiach polskich w języku jidysz. Licznie zgromadzonej w Ambasadzie RP w Kopenhadze publiczności, podczas wyjątkowego wieczoru w dniu 16 maja 2019 r., zaprezentowała nie tylko wybrane wiersze, ale też rozwój twórczości kobiecej w jidysz od XVI w. po czasy współczesne. „W ściśle uregulowanym normami religijnymi życiu żydowskim, pisanie było dla kobiet jedną z niewielu dostępnych form wejścia w przestrzeń publiczną i uczynienia swojego głosu słyszalnym” – podkreślała J. Lisek. Zwracała też uwagę, iż „słyszalność” kobiecego głosu jest restrykcyjnie regulowana prawem żydowskim: mężczyzna, który się modli czy studiuje Torę, nie może słyszeć głosu kobiety, szczególnie kobiety śpiewającej, ze względu na przypisywane mu silne oddziaływanie erotyczne. Toteż tytuł książki Joanny Lisek odwołuje się do kol isze (w języku jidysz dosłownie: głos kobiety), kobiecego głosu tłumionego z jednej strony normami religijnymi i obyczajowymi, z drugiej zaś próbującego wybrzmieć w dostępny sposób, a więc poprzez literaturę, a zwłaszcza poezję.

  wyklad j lisek-5
  wyklad j lisek-4
  wyklad j lisek-3
  wyklad j lisek-2
  wyklad j lisek-1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: