close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 12 września 2018

  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, której koncert uświetnił obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości RP w Danii, została entuzjastycznie przyjęta przez duńską publiczność i krytykę.

  Uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w dniu 9 września br. w Kopenhadze był kulminacyjnym punktem obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Danii. Prestiżowa, ciesząca się międzynarodową renomą sala koncertowa Duńskiego Radia (DR Koncerthuset) wypełniła się niemal w całości publicznością złożoną z duńskich melomanów, jak również licznie przybyłych przedstawicieli duńskiego dworu królewskiego, administracji państwowej, świata polityki, biznesu i kultury, jak również akredytowanego w Kopenhadze korpusu dyplomatycznego, korpusu attaché obrony oraz Polonii.

   

  Występ NOSPR poprzedzony został krótkim wystąpieniem Ambasador RP Henryki Mościckiej-Dendys, która przypomniała m.in. o kontekście rocznicy Stulecia Odzyskania Niepodległości, jak również podziękowała partnerom strategicznym, a także instytucjom duńskim za wsparcie i współpracę przy realizacji tego szczególnego wydarzenia. W pierwszej części koncertu orkiestra pod batutą Alexandra Liebreicha wykonała Koncert fortepianowy nr 1 e-moll opus 11 Fryderyka Chopina, z udziałem solisty – Szymona Nehringa, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, laureata prestiżowych konkursów międzynarodowych, mogącego się już pochwalić wysoko cenionymi nagraniami płytowymi. Sz. Nehring bisował kompozycją Ignacego Jana Paderewskiego. Druga część wieczoru rozpoczęła się od ukłonu w stronę duńskiej publiczności – akcentu skandynawskiego, który wybrzmiał w wykonanych fragmentach 1 i 2 suity orkiestrowej „Peer Gynt” Edvarda Griega, aby znaleźć zwieńczenie w imponującej feerii dźwiękowej – „Koncercie na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego, będącym ukoronowaniem pierwszego okresu jego twórczości (1950-54), w którym kompozytor stylizował folklor polski i stosował techniki charakterystyczne dla nurtu neoklasycznego. Publiczność nagrodziła występ orkiestry owacją na stojąco, zaś muzycy na bis zagrali „Kołysankę” Andrzeja Panufnika.

   

  Koncert został zorganizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Instytutu Adama Mickiewicza.

  Strategicznym partnerem projektu było PGNiG S.A.

  Projekt był współfinansowany przez Polską Fundację Narodową.

  Kopenhaga (7 of 1)
  Kopenhaga (6 of 6)
  Kopenhaga (5 of 6)
  Kopenhaga (2 of 6)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: