close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 7 listopada 2018

  Kopenhaga będzie jednym z 11 miast na świecie, w którym 11 listopada odbędą się wyjątkowe koncerty z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości.

  „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to projekt stworzony przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości prezentujący to, co w muzyce polskiej ostatniego stulecia najpiękniejsze, najbardziej wartościowe i zasługujące swoją oryginalnością na uwagę. Jego zwieńczeniem będą koncerty odbywające się 11 listopada 2018 roku – 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie, w tym w Kopenhadze, w Bibliotece Królewskiej Czarny Diament.

  W koncercie wystąpią zespół wokalny Theatre of Voices oraz brytyjski kwartet smyczkowy The Smith Quartet. Theatre of Voices jest powszechnie uznawany za jedną z najlepszych europejskich grup wokalnych. Specjalizuje się w muzyce współczesnej i jednocześnie w muzyce dawnej. Kwartet The Smith od ponad 30 lat znajduje się w czołówce wykonawców muzyki nowej, ma w swoim dorobku wykonania ponad 200 dzieł najwybitniejszych światowych kompozytorów.

  Program koncertu wypełnią utwory stwarzające artystom szerokie pole do zaprezentowania swojego kunsztu i wirtuozerii. To wspaniałe dzieła wokalne i utwory smyczkowe. Program otwiera „III kwartet smyczkowy” Krystyny Moszumańskiej-Nazar, pochodzący z ostatniego etapu twórczości artystki, w którym łączyła neoklasycyzm z sonoryzmem. Następnie na scenie zabrzmią dwa utwory Agaty Zubel „What is the Word” oraz „Alphabet of the Ars Brevis”. Oba utwory wykorzystują szeroko pojęte techniki wokalne. Pierwszy rozpisany jest na głosy, fortepian i flet, a słychać w nim nie tylko śpiew, lecz również wypowiadane dźwięki i świszczące słowa. W drugim utworze, rozpisanym na dwa męskie głosy, kompozytorka zastosowała śpiewną recytację, różne typy mowy i odgłosy oddechu.

  Kolejny utwór w programie to “Pięć melodii ludowych” Witolda Lutosławskiego. W 1945 kompozytor zaaranżował 12 melodii ludowych mając na celu wprowadzanie młodych ludzi w świat muzyki współczesnej. Jednak kompozycje te mają znacznie większą wartość, o czym świadczy fakt, ze sam autor zaaranżował pięć z nich na orkiestrę. Cykl ten zaliczany jest do okresu neoklasycznego w jego twórczości. Następnie usłyszmy “Pięć kaligramów Appollinaire’a”, czyli cykl Rafała Augustyna z roku 1990. Kaligram to typ wiersza wymyślony przez Guillaume Apollinaire, napisany tak, by graficzne rozłożenie wersów oddawało kształt treści dzieła. Kompozytor podjąs ei przeniesienia tej zasady na utwór muzyczny. Następnie wysłuchamy wybranych “Pieśni” Grażyny Bacewicz, pisanych do bardzo różnorodnych tekstów, począwszy od poezji orientalnej aż po polskich poetów romantycznych.

  Koncert zakończy dzieło „Już się zmierzcha, muzyka na kwartet smyczkowy” Henryka Mikołaja Góreckiego. Ten jednoczęściowy utwór jest jednym z najwybitniejszych przykładów indywidualnego stylu kompozytora, łączącego tradycję z współczesnością i zaskakującego publiczność muzycznymi kontrastami.

  Projekt „Sto na sto” obejmuje prezentację 100 dzieł, które począwszy od 1918 roku wyszły spod ręki blisko 90 znakomitych kompozytorów. W tym zróżnicowanym zbiorze znaleźć można kompozycje znane i te ważne, choć nieczęsto wykonywane; autorstwa twórców wszystkich generacji, świetnie w kulturze zakorzenionych, ale także tych nieco zapomnianych; utwory z rozmaitych estetycznych półek, wszystkich możliwych gatunków. Projekt to przede wszystkim wydawnictwo płytowe i książkowe poświęcone wybranym stu dziełom, a także seria 22 koncertów w Polsce i za granicą. Więcej informacji o projekcie znajduje się na jego stronie internetowej. Można na niej również posłuchać niektórych z utworów z programu kopenhaskiego koncertu.

  11 listopada 2018 r.

  Godzina 16:00

  Biblioteka Królewska "Czarny Diament"

  Søren Kirkegaards Plads 1

  1221 København K

  Bilety do nabycia tutaj.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: