close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • Polsko-duńska współpraca kulturalna wynika z bezpośrednich kontaktów pomiędzy instytucjami obu krajów, wymiany na poziomie miast i gmin oraz – w znacznej mierze – w wyniku działań Ambasady RP w Kopenhadze. Działania te polegają przede wszystkim na nawiązywaniu kontaktów z duńskimi partnerami – instytucjami kultury i festiwalami, włączaniu polskich artystów do projektów realizowanych w Danii oraz organizacji wizyt studyjnych w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się w Danii przede wszystkim projekty z dziedziny muzyki poważnej (dowodem sukcesy polskich pianistów występujących w ramach Roku Chopinowskiego oraz od wielu lat koncerty polskich kameralistów), muzyka jazzowa, film, sztuka współczesna oraz teatr dla dzieci i lalkowy. Coraz większym uznaniem cieszy się także polska szkoła projektowania.

   

  Do najważniejszych projektów kulturalnych jakie z inspiracji lub we współorganizacji Ambasady RP odbyły się w Danii w ostatnich kilku latach, zaliczyć należy wydarzenia Roku Chopinowskiego z 15 koncertami, w tym koncertem kończącym jubileusz z udziałem Królowej Małgorzaty II i członków duńskiej rodziny królewskiej na Zamku Christiansborg. Wydarzenia Roku Chopinowskiego 2010.

   

  Po wielu latach powrócili do Danii polscy muzycy jazzowi, których znakomite występy na Copenhagen Jazz Festival i Aarhus Jazz oraz regularne koncerty w najważniejszych klubach muzycznych przyciągają coraz większą publiczność – w okresie 2011-2014 były to m.in. koncerty Tria Marcina Wasilewskiego, Leszka Możdżera, kwartetu Adama Bałdycha oraz wielu młodych polskich i polsko-duńskich zespołów jazzowych. Ważnymi wydarzeniami są przeglądy polskiego kina oraz odbywający się od 2012 roku w kopenhaskiej Cinematece/Duńskim Instytucie Filmowym doroczny przegląd nowego kina środkowoeuropejskiego „East by Southeast”, których gośćmi byli m.in. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Holland i Grzegorz Zgliński. Również polska sztuka współczesna cieszy się uznaniem Duńczyków - Kunsthallen Nikolaj prezentowała prace czołowych polskich artystów Artura Żmijewskiego i Katarzyny Kozyry, projekty Joanny Rajkowskiej pokazano w ramach Copenhagen Art Festival 2012, indywidualną wystawę Anety Grzeszykowskiej otwarto w styczniu 2015 roku w Viborg Kunsthal. W ostatnich latach, m.in. dzięki wsparciu polskiego Instytutu Książki, pojawiły się nowe przekłady literatury polskiej na j. duński, w tym książki Olgi Tokarczuk, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej i Witolda Gombrowicza. Lista przekładów literatury polskiej na j. duński

   

  Ambasada RP była ponadto organizatorem wielu wizyt studyjnych do Polski, w których udział wzięli dziennikarze, kuratorzy najważniejszych duńskich instytucji sztuki, w tym Muzeum Narodowego, Muzeum Designu i wielu galerii sztuki współczesnej, a także organizatorzy duńskiego życia muzycznego.

   

  Aby otrzymywać informacje nt. polskich wydarzeń kulturalnych w Danii można zapisać się na newsletter oraz śledzić nas na Twitterze.