close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • GOSPODARKA

 • 4 grudnia 2018

  W dniu inauguracji konferencji klimatycznej w Katowicach Ambasada RP w Kopenhadze zorganizowała briefing poświęcony celom i ambicjom polskiej prezydencji COP24. Przedmiotem dyskusji były także transformacja energetyczna w Polsce oraz polsko-duńska współpraca w sektorze energii konwencjonalnej i odnawialnej.

  Osiągnięcia Polski w ostatnich 30 latach w zakresie redukcji emisji CO2, rządowa strategia „zazieleniania” gospodarki, a także rozwój sektora elektromobilności i zwiększanie efektywności energetycznej (szczególnie w budownictwie) oraz rola gazociągu Baltic Pipe w dochodzeniu do gospodarki niskoemisyjnej opartej na OZE, to tylko niektóre z poruszonych podczas spotkania kwestii. Zwracając się do zgromadzonych przedstawicieli czołowych duńskich firm i inwestorów (m.in. Vestas, Danfoss, Velux), instytucji otoczenia biznesu (Konfederacja Przemysłu Duńskiego, State of Green), mediów oraz administracji Ambasador Henryka Mościcka-Dendys  podkreśliła, że „Od lat w polskim miksie energetycznym konsekwentnie rośnie udział odnawialnych źródeł energii oraz planowane są nowe inwestycje, w tym w morskie farmy wiatrowe. Podejście to wynika nie tylko z realizacji celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, ale jest też następstwem potrzeby dywersyfikacji bilansu energetycznego i rozwoju technologicznego, tak aby w perspektywie móc korzystać ze sprawdzonych, alternatywnych źródeł energii i nowoczesnych rozwiązań”.

   

  Uczestników briefingu poinformowano w tym kontekście o planowanym podpisaniu, na marginesie COP24, polsko-duńskiej deklaracji (Memorandum of Understanding) o współpracy w sektorze energii.

   

  „Polskiej prezydencji COP24 szczególnie zależy, aby osiągnąć szerokie porozumienie podczas rozpoczynającego się szczytu klimatycznego w Katowicach. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby kogoś wykluczyć – stąd tak duży nacisk na zrozumienie aspektów zw. z kosztami zielonej transformacji, sprawiedliwą transformacją i porozumieniem między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się” – zaznaczyła Amb. H. Mościcka-Dendys, prezentując priorytety polskiego przewodnictwa w COP24 i wybór motto konferencji „Changing together”. Ambasador nawiązała także do ewolucji Katowic i konurbacji śląskiej jako przykładu udanej transformacji ekonomiczno-społecznej regionu, w przeszłości mocno uzależnionego od górnictwa węgla kamiennego i przemysłu ciężkiego.

  briefing-2
  briefing-1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: