close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 8 października 2018

  Koncertem kwartetu smyczkowego w wykonaniu m.in. polskich instrumentalistów zainaugurowano Tydzień Polski w Aalborgu, zorganizowany przez Związek Polski dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Wieczór był jednocześnie okazją do świętowania obchodów 30-lecia działalności Związku.

  Koncertem kwartetu smyczkowego w wykonaniu m.in. polskich instrumentalistów w ikonicznym Utzon Center zainaugurowano Tydzień Polski w Aalborgu, zorganizowany przez Związek Polski dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz podkreślenia 100 lat obecności polskiej emigracji na Jutlandii.  Wieczór był jednocześnie okazją do świętowania obchodów 30-lecia działalności Związku, działającego w Aalborgu od 1988 roku.

   

  Otwierając wydarzenie, Ambasador RP Henryka Mościcka-Dendys zaznaczyła: „Związek Polski jest najprężniej działającą organizacją zrzeszającą polskie środowiska w Danii. Aktywnie zabiegacie Państwo o pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, dbacie o polskie miejsca pamięci w regionie. Podejmujecie działania na rzecz budowania rzetelnego wizerunku naszego kraju, promujecie Polskę wśród Duńczyków prezentując to, co w Polsce i Polakach najlepsze.  Działacie zarówno na rzecz najmłodszych pokoleń emigracji, jak i osób starszych, pracowników migrujących, także tych niezrzeszonych w Związku, integrujecie tutejsze środowisko polonijne. Tak duży wysiłek na rzecz rodaków nie mógłby pozostać niedostrzeżony.”

   

  List gratulacyjny Ministra Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Pan Kazimierz Kuberski.

   

  W programie koncertu kwartetu smyczkowego sformowanego specjalnie na tę okazję przez instrumentalistów z aalborskiej filharmonii, skrzypków - panią Annę Doleżyn Dahl i pana Jarosława Nierychło, altowiolistę Veselina N. Demirova oraz wiolonczelistę, pana Vincenta Stadlmeira, znalazły sie nie tylko klasyczne kompozycje F. Chopina czy H. Wieniawskiego, ale także entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność standardy polskiej muzyki filmowej - m.in. Polonez W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz” czy walc z „Trędowatej”. Muzycy zaprezentowali także własne kompozycje pana V. Stadlmeiera - brawurowo wykonali m.in. jego “Do re mi Polkę”. 

   

  Goscie koncertu mogli także zapoznać się z wystawą dokumentującą historię polskiej emigracji w regionie Jutlandii Północnej na przestrzeni ostatnich stu lat, a także działalność lokalnej Polonii, w tym Związku Polskiego w Aalborgu. 

   

  30 lecie 3
  30 lecie 2
  30 lecie1
  30 lecie 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: