close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 2 kwietnia 2019

  Wieloletni minister SZ Danii, nestor duńskiej polityki oraz wielki przyjaciel Polski otrzymał odznaczenie za zasługi w procesie integracji naszego kraju z UE i NATO oraz odbudowy wieloaspektowej współpracy polsko-duńskiej po 1989 r.

  28 marca br. w Ambasadzie RP w Kopenhadze miała miejsce uroczystość oznaczenia pana Uffe Ellemanna-Jensena, byłego szefa duńskiej dyplomacji w latach 80. i 90. XX w., lidera Partii Liberalnej i jednego z najwybitniejszych duńskich polityków Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (na mocy postanowienia Prezydenta RP rej. 486/2017 z 09.10.2017 r.). U. Ellemann-Jensen to jeden z najbardziej znanych autorytetów, obecny w duńskiej polityce od ponad 40 lat, zasłużony dla reintegracji Polski (ale też państw bałtyckich) ze strukturami euroatlantyckimi oraz stworzenia fundamentów współpracy polsko-duńskiej po 1989 r. w formacie bilateralnym i regionalnym, ojciec-założyciel wraz z min. SZ RFN H.D. Genscherem Rady Państw Morza Bałtyckiego, a także Bałtyckiego Forum Rozwoju (BDF). Dekoracji dokonała Ambasador Hemrykę Mościcka-Dendys, która w swym wystąpieniu zaznaczyła m.in.: "Uffe Ellemann-Jensen aktywnie promował zaangażowanie polityczne i gospodarcze Danii w Polsce i państwach bałtyckich, jako polityk i mąż stanu znacząco przyczynił się do poprawy sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa Polski w pierwszych latach transformacji ustrojowej, a także zakorzenienia naszego kraju w strukturach Zachodu".

   

  W ceremonii uczestniczyli członkowie rodziny odznaczonego (w tym urzędujący Minister Środowiska i Żywności, Jakob Ellemann-Jensen oraz była Minister ds. Równości Płci, Rybołówstwa i Współpracy Nordyckiej, Karen Ellemann), jak również zaproszeni ambasadorowie państw nordyckich i bałtyckich, akredytowani w Kopenhadze.

  uej-4
  uej-2
  uej-1
  uej-3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: