close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 25 września 2018

  12 września odbyła się oficjalna ceremonia przekazania dowodzenia nad Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Dowództwo zostało przekazane generałowi broni Sławomirowi Wojciechowskiemu.

  Generał Wojciechowski przejął dowodzenie od generała Manfreda Hofmanna z Federalnych Sił Zbrojnych Niemiec, który pełnił je od sierpnia 2015 r. Przekazanie stanowiska odbyło się w obecności Ministra Obrony Narodowej RP Mariusza Błaszczaka, Szefa Obrony Królestwa Danii gen. Bjørna I. Bisserupa oraz wielu innych przedstawicieli instytucji cywilnych i wojskowych. Ambasadę RP w Kopenhadze reprezentował Attaché Obrony kmdr Zbigniew Romanowski. Zgodnie z umową tworzącą Korpus, za obsadę stanowiska dowódcy odpowiedzialne są Polska oraz Niemcy w 3-letnim systemie rotacyjnym.

   

  - Wielonarodowy Korpus Północno – Wschodni zaznaczył swoją obecność na mapie bezpieczeństwa Europy. Generał Wojciechowski, który dziś obejmuje swoje obowiązki jest wyróżniającym się dowódcą Wojska Polskiego, a jego doświadczenie,  umiejętności i talenty dowódcze dają gwarancję tego, że zadania postawione przed nim dziś zostaną wypełnione – powiedział Minister Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości.

   

  Szef MON zwrócił uwagę na rolę Korpusu w dzisiejszym systemie bezpieczeństwa. - Przez ostanie lata niewątpliwym sukcesem Korpusu było osiągnięcie statusu dowództwa wysokiej gotowości w strukturze dowodzenia NATO. To jest niewątpliwie wyróżnienie dla Korpusu. To jest też dowód profesjonalizmu dowódców, profesjonalizmu tych wszystkich żołnierzy, którzy na co dzień służą w Szczecinie – mówił szef MON.

   

  Przed rozpoczęciem swojej kadencji w Szczecinie, generał Sławomir Wojciechowski był dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych. Jeszcze wcześniej dowodził 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i zajmował stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego w Sztabie Generalnym WP. Brał także udział w misjach w Afganistanie oraz w Iraku.

   

  Przejmując dowodzenie gen. Wojciechowski wyraził zawodową satysfakcję z możliwości kontynuowania misji tych, którzy to stanowisko zajmowali przed nim. W pierwszej kolejności słowa wdzięczności skierował do swojego poprzednika generała Hofmanna, dla którego stanowisko w Szczecinie było ukoronowaniem 44-letniej kariery wojskowej.

   

  W ciągu ostatnich trzech lat Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni stał  się najważniejszym dowództwem NATO w tej części Europy biorąc udział, zgodnie z decyzjami dwóch szczytów NATO w Newport i w Warszawie, we wzmacnianiu wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego,.

   

  Kwatera Główna w Szczecinie jest gotowa, zdolna i chętna do ponoszenia znacznej odpowiedzialności w najbliższych latach. Naszą misją jest obrona wspólnych wartości, interesów oraz zwiększanie bezpieczeństwa naszych państw każdego dnia – powiedział generał Hofmann – Oddaję dowodzenie w dobre ręce.

   

  Minister M. Błaszczak podczas uroczystości podziękował gen. Hofmannowi za dotychczasową służbę i odznaczył odchodzącego dowódcę Złotym Medalem Wojska Polskiego.

   

  Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Bałtyckiego. Obecnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łowie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Oznacza to, że odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. „wzmocnionej wysuniętej obecności”. Ponadto, Korpus gotowy jest do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO (w tym tzw. „szpicą”), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego. W korpusie, poza żołnierzami polskimi i niemieckimi, na stałe służbę pełni 50 żołnierzy duńskich Sił Zbrojnych.

   

  źródło: Wielonarodowy Korpus Północno Wschodni (M. Karpińska) i Ministerstwo Obrony Narodowej

  ceremonia6
  ceremonia5
  ceremonia4
  ceremonia3
  ceremonia2
  ceremonia1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: