close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 26 lutego 2014

  Duński dziennik Jyllands-Posten poświęca serię artykułów Polsce, 26.02.2014.

  Polska staje się powoli nowym europejskim mocarstwem – ocenia duński dziennik Jyllands-Posten w artykule zatytułowanym „Polska, nowe mocarstwo Europy” – Odbywa się to w ścisłym partnerstwie z Berlinem. Jyllands-Posten opublikował dzisiaj cykl czterech artykułów poświęconych Polsce. Jego autorami są zagraniczny korespondent gazety w Berlinie Michael Kuttner oraz korespondentka dziennika Heidi Plougsgaard. Publikacje oparto m.in. na wywiadzie przeprowadzonym z podsekretarz stanu w MSZ Henryką Mościcką-Dendys.

   

  Cytowani przez autorów anonimowi dyplomaci unijni w Warszawie i Brukseli potwierdzają, że Polska już zaznacza swoją rolę w Europie. Pokazała to misja ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji na Ukrainie, podczas której udało się przekonać prezydenta Janukowicza i opozycję do kompromisu. Według ekspertów, w tym Rodericka Parkesa, angielskiego analityka politycznego mieszkającego w Warszawie, Polska zaczyna wypełniać lukę, jaką zostawia po sobie Wielka Brytania, która z kolei w coraz większym stopniu wycofuje się z Europy. Jak czytamy w artykule, dla Niemiec i Francji Polska stała się pożądanym partnerem, który równoważy siły między tymi dwoma mocarstwami, i z którym Niemcy mogą podzielić się odpowiedzialnością za Europę. W ocenie duńskiego historyka Uffe Østergaarda jest w Europie miejsce i zapotrzebowanie na Polskę jako silne, europejskie mocarstwo. Podkreśla on, że położenie geograficzne Polski jest jej wielkim atutem.

   

  W kolejnych artykułach zamieszczonych w międzynarodowej sekcji gazety Kuttner przedstawia tragiczną historię Polski w kontekście jej obecnej roli i bliskich stosunków z Niemcami. Autor podkreśla, że Polska jest szóstą gospodarką w UE i aktywnie działa w ramach NATO. Polska jest dla Niemiec większym krajem eksportowym niż Rosja – czytamy – a dla Danii jest dziesiątym rynkiem eksportowym. W ocenie komentatorów zagranicznych, z którymi rozmawiali autorzy, Polska widzi siebie jako przyszłego członka G20. W tym kontekście komentatorzy do atutów, jakimi dysponuje Polska zaliczają fakt, w 2009 r. jako jedyny kraj UE uniknęła ona recesji, oraz to, że Polska nadal zdecydowanie stawia na przyjęcie wspólnej waluty. W artykule zaznaczono, że Polska stała się pożytecznym sojusznikiem, który w dodatku staje się liderem krajów wyszehradzkich i nadbałtyckich.

   

  Autorzy przywołują w artykułach wypowiedź ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który powiedział, że Polska bardziej obawia się niemieckiego braku aktywności niż niemieckiej siły. Podkreślają też, że Polska nie stawia już wyłącznie na swoje interesy narodowe, ale nauczyła się sprzyjać celom wspólnoty traktując je jako własne.

   

  Cytowana w publikacji wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys zwraca natomiast uwagę na transformację Polski w ciągu ostatnich 20 lat. – Wróciliśmy do europejskiej rodziny, którą cechują wspólne wartości. – podkreśla wiceszefowa polskiego MSZ. – Polska demokracja jest wciąż, 25 lat po upadku Muru Berlińskiego, młoda. Wprowadzamy zmiany z dużo większą intensywnością niż np. Dania. – dodaje. Odnosząc się do stosunków polsko-niemieckich wiceminister stwierdza z kolei, że „Niemcy okazały się godnym zaufania krajem. Jest to silny politycznie i gospodarczo partner.”

   

  Pozytywny obraz Polski powtarza się w komentarzu redakcyjnym Jyllands-Posten, zatytułowanym „Polski sukces”. W ocenie gazety Polska zawdzięcza swój wielki sukces w ostatnich 20 latach głębokim reformom, jakie kraj przeszedł tuż po upadku komunizmu. Polska ma dzisiaj silną walutę, dynamiczny rynek pracy i asertywne podejście do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, uważa się za silnego gracza europejskiego – czytamy. W ocenie Jyllands-Posten osłabienie krajów takich jak Włochy, Hiszpania i Francja oraz wycofanie się Wielkiej Brytanii rzeczywiście pozostawiły Niemcy i Polskę w roli głównych promotorów pozytywnego rozwoju Europy – na korzyść całej Unii. Choć niepozbawiona problemów (np. wysokie bezrobocie, niski wzrost), w porównaniu z wieloma innymi krajami europejskimi Polska odniosła wielki sukces i jest dużym atutem Europy.

   


  Źródło: Jyllands-Posten, 26.02.2014

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: