close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 8 stycznia 2019

  Zgodnie z duńską tradycją w dniu 3 stycznia królowa Małgorzata II w towarzystwie następcy tronu księcia Fryderyka i jego małżonki, księżnej Marii, przyjęła na spotkaniu noworocznym przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Królestwie Danii.

  Odbywające się tradycyjnie z początkiem stycznia spotkanie stanowi dla dyplomatów nie tylko okazję do przekazania noworocznych życzeń dla rodziny królewskiej, ale też do podsumowania aktywności i zaprezentowania planów na kolejny rok.

   

  Rok 2018 upłynął pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, których kulminacją w Danii był wrześniowy koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przed publicznością zgromadzoną w prestiżowej kopenhaskiej sali koncertowej duńskiego radia i telewizji, DR Koncerthuset oraz konferencja poświęcona współpracy energetycznej, zorganizowana we współpracy z Konfederacją Duńskiego Biznesu i spółkami Gaz-System oraz Energinet. Jesienią udało się zakończyć wieloletni spór w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim – umowę w tej sprawie podpisali Ministrowie Spraw Zagranicznych J. Czaputowicz i A. Samuelsen w dn. 19 listopada 2018 r. Kontynuowane były też intensywne prace nad projektem tzw. Bramy Północnej, która połączy polską sieć przesyłową ze złożami gazu ziemnego w Norwegii przez Danię. Jej elementem jest gazociąg Baltic Pipe. 11 grudnia 2018 r. na marginesie konferencji klimatycznej COP24 Minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Lars Christian Lilleholt, Minister Energii, Klimatu i Usług Komunalnych Danii podpisali umowę międzyrządową w sprawie Baltic Pipe.

   

  W rozmowie z JKM Małgorzatą II ambasador Henryka Mościcka-Dendys zwróciła uwagę, że także rok 2019 będzie w relacjach polsko-duńskich rokiem rocznicowym w związku z obchodami 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Danią. Poinformowała o planowanych w związku z tym wydarzeniach – od udziału w kopenhaskich Dniach Historycznych w marcu po polski akcent podczas festiwalu szekspirowskiego w Kronborgu w sierpniu br.

  ! Photo HASSE FERROLD DRONNINGENS H M THE QUEENs
  ! Photo HASSE FERROLD DRONNINGENS H M THE QUEENs

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: