close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • NAUKA/EDUKACJA

 • 2 kwietnia 2019

  W ostatni weekend marca br. do Kopenhagi zawitali husarze z dywizji hetmana Stefana Czarnieckiego – polscy rekonstruktorzy byli główną atrakcją stoiska Ambasady podczas festiwalu Dni Historyczne.

  W dniach 30 i 31 marca 2019 r. w kopenhaskich Øksnehallen odbyła się kolejna edycja festiwalu i targów „Dni Historyczne” (Historiske Dage), podczas których Ambasada RP w Kopenhadze już po raz drugi zaprezentowała swoje stoisko. W tym roku tematyka ekspozycji nawiązywała przede wszystkim do stulecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Danią (1919-2019), setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 360. rocznicy wyprawy dywizji Stefana Czarnieckiego do Danii i jej udziału walkach o wyzwolenie tego kraju (1658-59) w dobie potopu szwedzkiego i II Wojny Północnej (1655-1660).

   

  Na stoisku Ambasady spotkać można było m.in. husarzy polskich z XVI-XVII wieku. Grupa rekonstruktorów pod wodzą dr Radosława Sikory, Radosława Szleszyńskiego i Jacka Oleszkiewicza, czołowych polskich znawców historii i praktyki bitewnej najsłynniejszej formacji polskiej kawalerii, zaprezentowała pełne wyposażenie ówczesnego husarza – strój, uzbrojenie ochronne i zaczepne i inne artefakty z epoki. Prezentowany był również pełny rząd koński wraz z husarskim skrzydłem, artystycznie wykonane ogłowia oraz repliki broni z epoki, w tym szabel i pistoletów czarnoprochowych wraz z ozdobnymi olstrami.

   

  Na stoisku nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Grupa edukatorek z Domu Spotkań z Historią zaprosiła zwiedzających m.in. do udziału w grze planszowej „Wyścig o niepodległą” oraz warsztatów kreatywnych z książeczką „Historyjki o niepodległej Warszawie”, podczas których można było w przystępny sposób zapoznać się z niełatwymi realiami, ale i osiągnięciami odrodzonego państwa polskiego w latach 1918-1921, jak również złożyć swój własny model przedwojennego samochodu lub samodzielnie wykonać "magiczną kartkę" z bohaterami książki. Stoisko Ambasady odwiedziło każdego dnia setki osób, w tym duńskich pasjonatów historii, przedstawicieli Polonii, a także dzieci, młodzież i grono pedagogiczne Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Kopenhadze.

   

  31 marca pod egidą Ambasady, na scenie DR-Kultur, miała również miejsce debata na temat korzeni państwa opiekuńczego w Danii i Polsce, w której sto lat temu jego podwaliny kładł rząd premiera Jędrzeja Moraczewskiego, utworzony po odzyskaniu niepodległości. Jego pierwsze dekrety oraz postępowe ustawodawstwo nakierowane były na poprawę sytuacji grup dotychczas marginalizowanych czy upośledzonych społecznie, w tym kobiet i robotników. Gościem debaty był prof. Timothy Snyder, historyk o światowej renomie, wybitny specjalista w zakresie historii Europy Środkowo-Wschodniej oraz Polski. Jego partnerem w dyskusji był prof. Søren Kolstrup, czołowy duński historyk ruchu socjaldemokratycznego. Debatę moderował Rune Brandt Larsen.

  Fot: R. Szleszyński
  Fot: R. Szleszyński
  Fot.: R. Szleszyński
  Fot.: R. Szleszyński
  Fot: R. Szleszyński
  Fot: R. Szleszyński

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: