close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA

 • Polska i Dania są bliskimi partnerami na forum UE, NATO i w regionie Morza Bałtyckiego. Między naszymi państwami utrzymywany jest dobry dialog polityczny. Oba kraje prezentują zbliżone poglądy w wielu aspektach polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Wieloletnia dobra współpraca wojskowa miedzy Polską i Danią ma charakter pragmatyczny i obejmuje realizację przedsięwzięć wynikających z bieżących potrzeb obu stron. Kontakty przedstawicieli resortów obrony ukierunkowane są na wymianę informacji dotyczących doświadczeń wynikających z udziału w misjach stabilizacyjnych, reformowania struktur dowodzenia, zakupu sprzętu wojskowego i uzbrojenia oraz procedur szkolenia.

   

  Charakterystyczna dla polsko-duńskich obrotów handlowych po 1999 r. jest wysoka dynamika (9% rocznie) oraz stale występujące dodatnie saldo wymiany handlowej. Wg szacunków wartość polsko-duńskich obrotów handlowych w 2011 r. wzrosła o ponad 12% i sięga 4,4 mld EUR, a dodatnie saldo Polski wyniosło prawie 600 mln EUR.

   

  W dziedzinie kultury polsko-duńska współpraca opiera się na bezpośrednich kontaktach pomiędzy instytucjami obu krajów, oraz wymianie na poziomie miast i gmin. Współpraca ta jest w znaczącym zakresie inicjowana przez Ambasadę RP w Kopenhadze, której działania polegają m.in. na nawiązywaniu kontaktów z duńskimi partnerami, włączaniu polskich artystów do projektów realizowanych w Danii oraz organizacji wizyt studyjnych.

   

  Polonia duńska tworzyła się w efekcie kilku fal imigracyjnych w minionych 100 latach. Jej początki sięgają końca XIX w. (emigracja zarobkowa). Kolejne grupy Polaków przybywały do Danii wskutek emigracji narodowościowej (lata 1969-74) a także solidarnościowej (po 1982 r.). Ostatnia fala, która przybyła do Danii (głównie po 2004 r.) to emigracja zarobkowa. Aktualnie Polonia duńska liczy ok. 31.000 osób.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: