close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • LEGALIZACJA DOKUMENTÓW

 •  

   

  Referat ds. Konsularnych Ambasady RP w Kopenhadze informuje, że z dniem 29 grudnia 2006 roku Dania przystąpiła do Konwencji haskiej z dnia 05 października 1961 roku znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. W stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej Konwencja ta weszła w życie w dniu 14 sierpnia 2005 roku. W związku z powyższym od dnia 29 grudnia 2006 roku Referat ds. Konsularnych Ambasady RP w Kopenhadze nie dokonuje legalizacji duńskich dokumentów.

   

  W miejsce dotychczasowej legalizacji dokumentu Konwencja wprowadza jednolite poświadczenie zwane "Apostille", które będzie dołączane do dokumentu a jego wzór stanowi załącznik do Konwencji. Istotą dokumentu opatrzonego apostille jest, że tak poświadczony dokument może być bezpośrednio przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom Państw - Stron Konwencji z pominięciem dalszych legalizacji dokonywanych przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.

   

  W Królestwie Danii organem odpowiedzialnym za wydawanie apostille jest Biuro Legalizacji w  Ministerstwie Spraw Zagranicznych Danii - Asiatisk Plads 2, 1448 Copenhagen K., tel. (0045) 33-92-12-33, e-mail legalisering@um.dk. Zgodnie z informacją uzyskaną od duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych apostille będą objęte także dokumenty z Wysp Owczych i Grenlandii, które nie przystąpiły do Konwencji. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji kliknij TUTAJ aby przejść na stronę internetową duńskiego MSZ.

   

  W Polsce organem odpowiedzialnym za wydawanie apostille jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Dział Legalizacji, Al. Szucha 21, 00-580 Warszawa, telefon: (00 48) 22 523 98 45, legalizacja@msz.gov.pl. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji kliknij TUTAJ aby przejść na stronę internetową polskiego MSZ.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: