close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POWRÓT DO POLSKI

 •  

   

  Przed wyjazdem z Danii na stałe należy:

  1. wyrejestrować się z ewidencji ludności. Czynności tej dokonuje się w urzędzie gminy w dziale ewidencji ludności (Folkeregister).
  2. do duńskiego urzędu skarbowego SKAT przekazać informację o zmianie miejsca pobytu. W tym celu można skorzystać z formularza 04.029EN.

  Dobrze jest pamiętać również o:

  1. prawie do otrzymania pieniędzy z FerieKonto, które przysługuje opuszczającemu Danię na stałe. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: www.feriekonto.dk
  2. poinformowaniu funduszu emerytalnego ATP o zmianie adresu zamieszkania, aby mógł on skontaktować się z Państwem w kwestii wypłaty świadczenia emerytalnego.
  3. poinformowaniu o zmianie adresu zamieszkania innych funduszy emerytalnych (np. Industriens Pension, Danica Pensnion, PensionDanmark) w których odkładane był składki na emeryturę. Część z tych instytucji pozwala na wypłatę zgromadzonych środków nawet przed osiągnięciem wieku emerytalnego np. w związku ze zmianą kraju zamieszkania.
  4. wyrejestrowaniu samochodu. Możliwe jest także odzyskanie części wpłaconego podatku rejestracyjnego poprzez procedurę uzyskania eksportgodtgørelse. W tym celu konieczne jest skontaktowanie się ze SKAT.
  5. poinformowaniu banku oraz instytucji ubezpieczeniowych o zmianie miejsca zamieszkania.
  6. zachowaniu NemKonto na okres kliku miesięcy po wyjeździe co pozwoli korzystać z urzędowych/bankowych serwisów internetowych.

   

  Celem przygotowania się do powrotu do Polski warto skorzystać z serwisu Zielona Linia

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: