close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE

 • Komunikat nr 09/2008

   

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze uprzejmie informuje, że w dniu 06.10.2008r. organizacja WORK IN DENMARK otworzyła, W JĘZYKU POLSKIM linię telefoniczną (tzw. HOTLINE) +45 7222 3399

  Pod wskazanym numerem telefonu można uzyskać informacje dotyczące możliwości podjęcia pracy, zasad jej podejmowania oraz warunków życia na terenie Królestwa Danii. Można także uzyskać informacje w sprawach zasad skarbowych, zabezpieczenia socjalnego, medycznego oraz edukacji.

  Dodatkowe informacje zawarte są również na stronie internetowej: www.workindenmark.dk

  W ramach pomocy obywatelom polskim przybywającym na terytorium Danii WORK IN DENMARK otworzyła 3 centra informacyjne, które staną się także bazą danych dla osób poszukujących pracy, jak również dla pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem obywateli polskich.

  Poniżej podajemy dane teleadresowe centrów informacyjnych:

  Workindenmark – SOUTH
  Dannebrogsgade 3
  5000 Odense C
  Tel. +45 7222 3330
  Fax: +45 7222 3344
  E-mail: south@workindenmark.dk

  Workindenmark – EAST
  Skagensgade 37, 1
  2630 Høje Taastrup
  Tel. +45 7222 3300
  Fax: +45 7222 3315
  E-mail: east@workindenmark.dk

  Workindenmark – WEST
  Nørreport 26, 1
  8000 Ǻrhus C
  Tel. +45 7222 3360
  Fax: +45 7222 3377
  E-mail: west@workindenmark.dk


   

  Komunikat nr 08/2008


  Wydział Konsularny Ambasady informuje, że Związki Zawodowe Branży Budowlanej "DANSKBYGGERI" opublikowały broszurę "Informacja dla pracowników z Polski" zawierającą niezbędne dane dotyczące pobytu i pracy w Danii.

  link: Informacja dla pracowników w Danii (plik Adobe Acrobat .pdf)

   


   

  Komunikat nr 12/2009

  Na prośbę Ministerstwa ds. Zatrudnienia Królestwa Danii, Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze przekazuje poniższą informację do stosowania przez polskie firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie Danii:

  Firmy zagraniczne rozpoczynające swoją działalność gospodarczą na terenie Danii zobowiązane są do rejestracji w Rejestrze Zagranicznych Podmiotów Gospodarczych (RUT). Do Rejestru należy przesłać informację o każdej podejmowanej działalności, którą zagraniczny podmiot gospodarczy wykonuje na terytorium Danii, jak również informację o pracownikach delegowanych do pracy w Danii. Być może wykonywana działalność związana będzie z opłaceniem podatku VAT - co również musi być zgłoszone do RUT. Celem uzyskania dokładnej informacji prosimy o korzystanie ze strony internetowej: www.bm.dk

  Komunikat nr 10/2008

  dot. Podatków
  Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze zaprasza do zapoznania się z informatorem /poradnikiem który jest poświęcony dochodom podatników uzyskujących niektóre swoje przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dotyczy tekstu ustawy znajdującego się w Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2008 r. Nr 143, poz. 894). Link: Informator podatki (dokument .pdf Acrobat Reader) 


   

  Komunikat nr 07/2008

  1. Wydział Konsularny Ambasady informuje, że 17 kwietnia Duński Parlament zdecydował o zmianach w prawie imigracyjnym. Obywatele 10 nowych państw członkowskich UE, w tym Polacy, którzy po 1 maja 2008 roku zostali zatrudnieni w firmach mających podpisane umowy zbiorowe ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym, nie muszą już występować o prawo pracy i prawo pobytu w Danii i obowiązują ich już ogólne przepisy UE.

  Oznacza to, że w takiej sprawie nie jest już potrzebne zgłoszenie do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego. Zamiast tego, osoby podejmujące pracę w ramach umów zbiorowych muszą zgłosić się do lokalnego urzędu administracyjnego - Statsforvaltning - w celu rejestracji, w okresie 3 miesięcy od daty przyjazdu do Danii.

  Patrz procedura: linki 1. Procedury wnioskowania (dokument MS Word) 2. Formularz OD1 (dokument pdf Acrobat Reader)

  Należy odnotować, że

  - na samym początku zatrudnienia, pracodawca musi wydać dokumentację pisemną w sprawie zatrudnienia w ramach umowy zbiorowej;
  - dla zatrudnienia na okres krótszy niż 3 miesiące, rejestracja nie jest konieczna;
  - zatrudnienie może rozpocząć się przed rejestracją, bezpośrednio po przyjeździe do Danii;
  - ten rodzaj rejestracji zatrudnienia odnosi się tylko do umów zbiorowych na poziomie krajowym;
  - zgłoszenia w sprawie zatrudnienia wysłane już do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego będą traktowane według nowego prawa (nie ma potrzeby ponownego zgłaszanie w lokalnym urzędzie administracyjnym);
  - nie ma już wymaganego wcześniej obowiązku minimum 30 godzin pracy tygodniowo;
  - zatrudnienie nie objęte umową zbiorową na poziomie krajowym nadal wymaga prawa pracy i pobytu wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny.

  Bliższe szczegóły można uzyskać na stronie www.nyidanmark.dk lub kontaktując się z lokalnym urzędem administracyjnym Statsforvaltning.

  Adresy Urzędów Regionalnych: Formularz OD1 str. 7

   

  2. Pracownicy podejmujący pracę w firmach nie objętych zbiorowymi układami pracy powinni starac się o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę według dotychczasowych procedur.

  Patrz procedura: Linki 1. Poza układem zbiorowym (dokument MS Word) 2. Formularz AR6 (dokument pdf Acrobat Reader)

   

   


   

   


  Komunikat nr 01/2006

  ‘Informator dla nowych obywateli w Danii', opracowany przez Duńskie Ministerstwo ds. Cudzoziemców, Imigracji i Integracji. Wrzesień 2006 roku. http://www.nyidanmark.dk/pl-PL/Medborger_i_danmark_pl_pl/

  Komunikat nr 04/2007

  Informacja "Praca w Danii" opracowana przez Konsula Honorowego RP w Kolding: PracaInfoPL.doc (plik MS Word)


   

  Komunikat nr 02/2006

  ‘Dania. Poradnik dla polskiego przedsiębiorcy', opracowany przez Ambasadę RP w Danii. Czerwiec 2006.

  www.polcom.dk/index.php?a=przewodnik


  Komunikat nr 11/2008

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze zaprasza do zapoznania się z informatorem „Powrotnik – nawigacja dla powracających” . Poradnik ten pomaga przezwyciężyć praktyczne problemy pojawiające się w związku z powrotem do kraju. Jest on efektem pracy wszystkich resortów oraz szerokiego grona ekspertów. Znajdziecie w nim Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. formalności przed powrotem, przeprowadzki, pracy, działalności gospodarczej, podatków, finansów osobistych, zdrowia oraz świadczeń społecznych.

  link do informatora: Powrotnik – nawigacja dla powracających (dokument .pdf Acrobat Reader) 


   

  Komunikat nr 05/2008

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze uprzejmie informuje, że Ministerstwo ds. Uchodźców, Imigracji i Integracji opublikowało na stronie internetowej www.nyidanmark.dk , nowy informator, w języku polskim, dla obywateli RP przebywających na terenie Królestwa Danii.

  Informujemy również, że na stronie Duńskiego Urzędu Podatkowego www.skat.dk umieszczona została publikacja, w języku polskim, dotycząca opodatkowania na terenie Królestwa Danii. 

  Prosimy Państwa o zapoznanie się z publikacją.


   


  Komunikat nr 03/2006

  ‘Zatrudnienie w Danii'. Informacja o duńskim rynku pracy, opracowana przez Duńskie Ministerstwo Zatrudnienia w 2006 roku. http://www.bm.dk/

   


   

  Komunikat nr 06/2008

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Kopenhadze uprzejmie informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poradnik: Bezpieczne Wyjazdy do Pracy - co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę? link do pliku (plik Adobe Reader .pdf)   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: