""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • EMERYTURA Z POLSKI

 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił w formie elektronicznej, możliwość zadawania pytań i otrzymywania odpowiedzi na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl , w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji unijnej i bilateralnej.

   

  Usługa umożliwia osobom zamieszkałym za granicą wysłanie zapytania celem uzyskania informacji dotyczących zasad nabywania prawa do emerytury lub renty, obliczania wysokości świadczeń osobom, które posiadają okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich UE/EOG/Szwajcarii oraz państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, jak również na temat zasad wypłaty (w tym transferu nabytych świadczeń za granicę do państwa zamieszkania).

   

  Skorzystać z serwisu może osoba, która dokona rejestracji profilu lub w przypadku uprzedniej rejestracji po zalogowaniu się do serwisu. Odpowiedź na pytanie skierowane do ZUS, osoba zainteresowana otrzymuje na wskazany w profilu adres poczty elektronicznej.

   

  Aby zadać pytanie należy wskazać państwo ostatniego zatrudnienia (ubezpieczenia) poza granicami Polski spośród listy państw członkowskich UE/EOG/Szwajcarii oraz państw, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym. Wykaz jednostek ZUS, które są właściwe w stosunku do osób posiadających okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w danym państwie członkowskim UE/EOG/Szwajcarii, lub w państwie umownym umożliwia prawidłowe skierowanie zapytania przez osobę zainteresowaną do właściwej jednostki ZUS.

   

  Usługa umożliwia również zadanie pytania do wybranej jednostki ZUS, która zajmuje się rozpatrywaniem  złożonego wcześniej wniosku w celu uzyskania informacji na jakim etapie jest sprawa oraz dodatkowych informacji w sprawie.

   

  Na potrzeby Polaków zamieszkujących i pracujących w Danii, został również opracowany poradnik. Kliknij PRZEWODNIK - EMRYTURA Z POLSKI DLA POLAKÓW W DANII

   

  Poniżej podajemy również dane kontaktowe do Zakładu Ubezpieczeń Społczenych Oddział w Szczecinie, który zajmuje się sprawami emerytur i rent dla Polaków z Danii:

   

  ZUS Szczecin

  Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

  ul. Matejki 22

  70-530 Szczecin

  tel. 0048 91 81 01 500, 0048 91 81 01 802,

  fax. 0048 91 81 01 803

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: