close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SIEDZIBA

 • Siedziba Ambasady RP w Kopenhadze mieści się w dwóch atrakcyjnych, sąsiadujących ze sobą willach, położonych w prestiżowej dzielnicy Kopenhagi -  Hellerup, nad Cieśniną Sund. Główny budynek Ambasady zlokalizowany przy ulicy Richelieus Allé 12 pochodzi z 1918 r. Od 1948 r. należy do Państwa Polskiego  - wtedy mieściło się w nim Poselstwo Polskie - a od 1957 r. pełni funkcję Ambasady. 

   

   

  Willa została zaprojektowana przez znakomitych duńskich architektów, Einara Madviga i Godfreda Tvede. Jest wzorowana na elementach pałacu myśliwskiego Eremitagen (1734-36), położonego w parku krajobrazowym Dyrehaven, na północ od Kopenhagi. Einar Madvig (1882-1952), filozof i architekt, projektował w stylu neoklasycznym. Odbył wiele podróży studyjnych do Niemiec, Holandii, Anglii, Francji i Włoch i ma na swoim koncie projekty szeregu willi i pałaców dla współczesnych mu duńskich osobistości oraz siedzib armatorów. Jednym z bardziej rozpoznawalnych projektów architekta jest właśnie obecna siedziba Ambasady RP. Godfred Tvede (1863-1947) odbył studia architektoniczne za granicą, specjalizował się w projektowaniu dworów i willi w stylu modnego na przełomie XIX i XX w. neobaroku. Był projektantem m.in. siedziby Kompanii Wschodnioazjatyckiej (Det Østasiatiske Kompagni) oraz zmodernizował w 1893 r. Pałac Thott'a (wzniesiony w 1683), który od 1930 r. jest siedzibą Ambasady Francji w Kopenhadze.

   

  Willa Konsulatu RP położona przy ulicy Richelieus Allé 10 pochodzi z 1913 r., a od 1969 r. jest własnością Państwa Polskiego. Jej projektantem był duński architekt Valdemar Birkmand (1873-1930). Do najbardziej znanych projektów jego autorstwa należą budynki koszarowe dla duńskiej Marynarki Wojennej, Carl Petersens Kollegium w Skovshoved oraz właśnie obecna siedziba Konsulatu RP.

  *

  W okresie międzywojennym, w latach 1919-1940, siedziba Posła RP w Kopenhadze mieściła się w pałacu Knuthske Palæ przy ulicy Frederiksgade 17, nieopodal Pałacu Amalienborg, rezydencji duńskiej rodziny królewskiej (wcześniej pod tym adresem działało poselstwo carskiej Rosji). Pałac przy Frederiksgade 17 został w 1871 r. dobudowany do rokokowego Pałacu Dehn'a, wzniesionego w latach 1752-56, a obecnie użytkowany jest przez prywatne firmy i przedsiębiorstwa. Kancelaria Poselstwa RP mieściła się przy ulicy Bredgade 52, nieopodal siedziby Posła.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: