close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 października 2018

  Min. Adam Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami Polonii i Polaków zamieszkałych w Jutlandii Północnej oraz odwiedził polskie miejsca pamięci w Danii.

  W Kopenhadze Minister A. Kwiatkowski złożył w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, kwiaty na grobach Lucjana Masłochy i jego małżonki Lone Mogensen, zaangażowanych w działalność polskich i duńskich organizacji ruchu oporu podczas II WŚ, rozstrzelanych przez Gestapo i pochowanych na cmentarzu Mindelunden w Ryvangen. Wizyta w Danii była także okazją do odwiedzenia symbolicznej tablicy znajdującej się na kopenhaskim nabrzeżu portowym, upamiętniającej przybycie do Danii ponad 2000 polskich Żydów w latach 1969-1971, w ramach tzw. emigracji marcowej. Min. A. Kwiatkowski przypomniał w tym kontekście, że 2018 rok znaczy także 50-lecie komunistycznej nagonki, w wyniku której rzesze polskich obywateli żydowskiego pochodzenia zmuszone zostały do opuszczenia ojczyzny.

   

  Tego samego dnia, tj. 5 października 2018 r. Minister Adam Kwiatkowski wręczył - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyże Zasługi za działalność na rzecz środowiska polonijnego Prezesowi Związku Polskiego w Aalborg, Pani Jadwidze Margét Jónsdóttir oraz Wiceprzewodniczącej, Pani Ewie Antonowicz. Uroczystość była także okazją do spotkania z przedstawicielami Zarządu Związku, obchodzącego w 2018 r. 30-lecie swej działalności.

   

  Z kolei w dn. 6 października 2018 r. Minister Adam Kwiatkowski odwiedził Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Kopenhadze z siedzibą w Viborgu, gdzie spotkał się z uczniami Szkoły, gronem pedagogicznym i radą rodziców. Zwracając się do nauczycieli i rodziców uczniów zaznaczył, że nauczanie języka polskiego jest kluczowe dla zapewnienia najmłodszemu pokoleniu emigracji dostępu do polskiej kultury, ale także dla poznania własnych korzeni i tożsamości. Jednocześnie Minister A. Kwiatkowski podziękował rodzicom i nauczycielom za trud, jaki wkładają w edukację polskich dzieci w Danii.

   

  Na Jutlandii Minister A. Kwiatkowski odwiedził także jedną z kolebek polskiej obecności w Danii, Kościół Św. Michała w Pindstrup, wybudowany rękami Polaków, którzy w latach 20-tych XX wieku zatrudnieni byli w miejscowej wytwórni torfu, a także spotkał się z opiekunem tego miejsca, o. Herbertem Krawczykiem oraz Polakami zaangażowanymi w zbiórkę środków i przygotowanie remontu świątyni.

  min kw 3
  min kw1
  min kw2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: