close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 października 2018

  Uroczyste przyjęcie z okazji Święta Wojska Polskiego, upamiętniające 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odbyło się 4 października br. w salonach Ambasady.

  Doroczne przyjęcie z okazji Święta Wojska Polskiego, którego gospodarzami byli Ambasador Henryka Mościcka-Dendys i Attaché Obrony Komandor Zbigniew Romanowski, zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli duńskiej administracji rządowej, MSZ, MON oraz Dowództwa Obrony, korpusu dyplomatycznego państw NATO i partnerskich, attaché obrony akredytowanych w Kopenhadze, reprezentantów duńskich stowarzyszeń kombatantów, Sił Zbrojnych oraz Gwardii Narodowej Królestwa Danii, jak również przedstawicieli duńskiej Polonii, dziennikarzy oraz przyjaciół i partnerów Ambasady.

   

  Ambasador Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła w swym wystąpieniu znaczenie partnerstwa Polski i Danii w budowaniu bezpieczeństwa regionalnego oraz rolę, jaką oba państwa odgrywają w tworzeniu zdolności i gotowości NATO do reagowania na współczesne zagrożenia militarne, klasyczne i hybrydowe. Z kolei komandor Zbigniew Romanowski wskazał na potrzebę utrzymywania ścisłych relacji sojuszniczych między państwami należącymi do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przypomniał o znaczeniu tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności wojsk NATO na jego wschodniej flance, w której bierze udział także Dania w ramach programu eFP (enhanced Forward Presence) w Estonii.

   

  W wypowiedziach Ambasador oraz Attaché Obrony pojawił się także kontekst współdziałania na różnych szczeblach aktywności wojskowej państw NATO, tak na obszarze traktatowym Sojuszu, jak i w ramach misji zagranicznych. Wymiernym symbolem sojuszniczej współpracy polsko-duńskiej w tym obszarze stała się ceremonia nadania „Gwiazdy Afganistanu” Majorowi Palle Koch, który postanowieniem Prezydenta RP został wyróżniony za wzorową współpracę z polskimi żołnierzami, którzy przebywali w Afganistanie w ramach wojskowego kontyngentu Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF (International Security Assistance Force).  Ambasador Henryka Mościcka-Dendys dokonała aktu odznaczenia duńskiego oficera, który – dziękując za to wyjątkowe wyróżnienie – podkreślił profesjonalizm i doskonałą służbę polskich żołnierzy w misjach poza granicami państwa.

   

  Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego wpisały się w realizowany przez Ambasadę RP w Kopenhadze program wydarzeń, upamiętniających setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w tym także 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej.

   

  Photo HASSE FERROLD
  Photo HASSE FERROLD
  Photo HASSE FERROLD
  Photo HASSE FERROLD

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: