close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 5 października 2017

  Rzeźby i obrazy polskiego artysty Teodora Boka można oglądać w Kulturhus w Farum do 8 listopada br.

  Wystawa zatytułowana „Teodor Bok – polski mistrz” została otwarta w dniu 30 września 2017 r. Można na niej oglądać przede wszystkim rzeźby i wybrane obrazy polskiego mistrza. Jest to jedna z ostatnich okazji do zobaczenia ich w takiej liczbie w Danii, ponieważ bogatą kolekcję zakupiło Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie i wkrótce będzie je można tam oglądać na wystawie specjalnej.

   

  Teodor Bok przybył do Danii w roku 1972 na fali wydarzeń Marca 1968 r. Jego życie dokumentuje los wielu emigrantów pomarcowych – rodzice wyjechali z Polski bezpośrednio po 1968 r., on sam zaś rozpoczął wtedy starania o wyjazd, jednak ze względu na obowiązek odbycia służby wojskowej, zezwolenie na opuszczenie kraju otrzymał dopiero w 1973 r. (legenda rodzinna mówi, że w jego sprawie interweniował nawet ówczesny premier Szwecji – Olöf Palme). Natomiast twórczość T. Boka pokazuje, jak artysta, któremu nie dane było rozwinąć się w kraju ojczystym – Polsce, w Danii odnalazł swój artystyczny świat i stworzył siebie jako twórcę totalnego, łączącego różne formy, techniki i inspiracje.

   

  Rzeźby Teodora Boka złożone z tysięcy drobnych, drewnianych elementów, misternie ze sobą połączonych, tworzą całkowicie osobny świat wyobraźni ich autora. Konstrukcje drewniane przyjmują formę wież i małych piramid, dużych głów i kul, które sprawiają wrażenie surowych, pełne są szczegółów, drobnych form rzeźbiarskich. Przywodzą na myśl magiczne lub rytualne przedmioty, jednak przekonująco i zniewalająco wydają się być związane z naszą rzeczywistością i wszechświatem. W wielu przypadkach jednak surowość tych prac złagodzona jest żartem albo poetycką groteską.

  wernisaz TB4
  wernisaz TB3
  wernisaz TB2
  wernisaz TB1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: