close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 14 lipca 2017

  W ramach tegorocznego Copenhagen Jazz Festival odbył się mini festiwal Polish-Danish Jazz Days, podsumowujący ponad 10 lat wymiany i współpracy artystycznej pomiędzy polskimi i duńskimi muzykami jazzowymi.

  Festiwal rozpoczął się w dniu 10 lipca br. w kopenhaskim Koncertkirken, kiedy to pięć polsko-duńskich zespołów – Jachna/Tarwid/Karch, TOM Trio, K.R.A.N., Taste Of The World oraz Radek Wośko Atlantic Quartet – zagrało koncerty dla licznie zgromadzonej publiczności.

   

  Dzień drugi festiwalu zaczął się od pokazu filmu Henninga Carlsena „Ludzie się spotykają i wesoła muzyka rodzi się w ich sercach”. Jest to jeden z czterech filmów tego duńskiego reżysera, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Współpraca ta była efektem wcześniejszych występów Komedy w Danii, które okazały się ogromnym sukcesem i zaowocowały wieloma polsko-skandynawskimi projektami.

   

  W trakcie panelu dyskusyjnego polscy muzycy, m.in. Marek Kądziela, Tomasz Licak i Radek Wośko, opowiedzieli o swoich doświadczeniach studiowania na duńskich uczelniach muzycznych. Wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej również dla młodych muzyków otworzyła się możliwość podjęcia studiów w wybranych państwach członkowskich – kilku z nich zdecydowało się na studia w Danii. Jak podkreślali uczestnicy panelu, tym co najbardziej przekonało ich do duńskich uczelni, było otwarcie kadry naukowej na poszukiwania muzyczne i twórcze studentów, zachęcanie do nich i wspieranie w rozwoju artystycznym. Była to przyczyna, która skłoniła wielu młodych ludzi rozważających studia w dziedzinie jazzu, do przyjazdu do Danii. W efekcie licznego napływu studentów z Polski powstało kilka polsko-duńskich zespołów jazzowych.

   

  Na zakończenie wieczoru zespół polskich i duńskich muzyków, w składzie Radek Wośko, Marek Kądziela, Maciej Kądziela, Tomasz Licak, Tomasz Dąbrowski i Richard Anderson zagrał specjalnie zaaranżowane  kompozycje autorstwa członków grupy.

  pdjd4
  pdjd7
  pdjd3
  pdjd6
  pdjd2
  pdjd5
  pdjd

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: