close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • GOSPODARKA

 • 20 kwietnia 2017

  Współpraca gospodarcza, w tym w sektorze energii oraz nowych technologii była głównym przedmiotem jednodniowej wizyty Ambasador RP w Esbjerg - centrum sektora wydobycia ropy i gazu w Danii.

  Współpraca gospodarcza, w tym w sektorze energii oraz nowych technologii była głównym przedmiotem jednodniowej wizyty Ambasador Henryki Mościckiej Dendys w Esbjerg, które jest centrum sektora wydobycia ropy i gazu w Danii oraz coraz ważniejszym ośrodkiem rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych.

   

  Podczas spotkania z burmistrzem Johnnym Søtrupem i dyrektorem zarządzającym miastem Otto Jespersenem omówiono perspektywy rozwoju regionu, priorytety gospodarczego rozwoju miasta oraz rolę, jaką odgrywa w tym zakresie energetyka. Miejsca pracy zapewnia sektor ropy i gazu, ale także inwestycje w odnawialne źródła energii z energetyką wiatrową na czele. Burmistrz J. Søtrup podkreślał, że Dania planuje rozbudowę na szerszą skalę farm wiatrowych na morzu, a w Esbjerg umiejscowione zostanie centrum składające turbiny wiatrowe. Rozmawiano także o obecności Polaków w regionie, sytuacji na rynku pracy oraz rozwoju ulokowanych w mieście ośrodków akademickich i badawczych. „Z ogromnym podziwem patrzę na ewolucję, jako przeszło w ostatnich dekadach miasto Esbjerg, a wraz z nim cały region – z dynamicznego ośrodka portowo-rybackiego w centrum rozwoju sektora energetyki, promującego tak zrównoważone wydobycie węglowodorów, jak i inwestycje w zieloną energetykę, która staje się nowym znakiem firmowym regionu” – podkreśliła ambasador Mościcka-Dendys.

   

  Z kolei dyrektor Karsten Rieder podczas spotkania w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości miasta Esbjerg wskazywał na gospodarczy i inwestycyjny potencjał południowo-wschodniej Jutlandii, akcentując także zainteresowanie intensyfikacją współpracy z polskimi podmiotami. Możliwości w tym zakresie stwarzają realizowane przez region inicjatywy wsparcia inwestorów, rozwoju nowoczesnej przedsiębiorczości (wsparcie dla start-upów) oraz współpracy eksperckiej, zwłaszcza dla inżynierów i specjalistów szeroko rozumianego sektora wydobycia węglowodorów i energetyki.

   

  Podczas pobytu na Jutlandii ambasador Henryka Mościcka-Dendys wzięła udział także w dorocznej konferencji nt. bezpieczeństwa w działalności wydobywczej ofshore, organizowanej przez stowarzyszenie Oil&Gas Denmark.

  esbjerg2
  esbjerg1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: