close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 11 maja 2017

  W trakcie dwudniowej wizyty Ambasador RP wzięła udział w konferencji "Future Greenland" oraz spotkała się z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy Grenlandii i współpracę międzynarodową

  W ramach dwudniowej roboczej wizyty na Grenlandii Ambasador Henryka Mościcka-Dendys uczestniczyła w konferencji „Future Greenland 2017”, gromadzącej najważniejszych przedstawicieli grenlandzkiego życia politycznego, gospodarczego i akademickiego, jak również odbyła szereg spotkań z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy Grenlandii i współpracę międzynarodową. Głównym tematem rozmów była współpraca gospodarcza oraz możliwości eksportowe dla polskich firm, również w związku z ambitnymi planami rządu Grenlandii w obszarze rozbudowy infrastruktury.

   

  Konferencja „Future Greenland” to odbywające się cyklicznie przedsięwzięcie polityczno-gospodarcze, współorganizowane przez Grenlandzkie Stowarzyszenie Biznesu oraz władze Grenlandii. Udział w wydarzeniu wzięli m.in.  Komisarz UE ds. konkurencji Margarethe Vestager, Minister Rybołówstwa Grenlandii Karl Kristian Krause oraz były premier Kuupik Kleist. Swoich przedstawicieli wydelegowały najważniejsze europejskie instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Inwestycyjny. Konferencja poświęcona została kwestiom stymulowania wzrostu i zrównoważonego rozwoju Grenlandii. Prezentowano m.in. plany rozbudowy infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej, m.in. zwiększenie przepustowości lotnisk w Kangerlussuaq, Ilulissat oraz w stolicy Nuuk. Omówiono także możliwości finansowania inwestycji na Grenandii, w tym tak znacznych jak wydobycie minerałów. Grenlandia planuje także poprawę polityki informacyjnej i sfery promocji oraz oferty turystycznej, w tym rozbudowę sieci hotelowej. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że w tym celu niezbędne jest wprowadzenie korzystnego systemu podatkowego, zachęcającego do inwestycji, i sprawnej administracji.

   

  Podczas wizyty na Grenlandii Ambasador H. Mościcka-Dendys spotkała się z przedstawicielami biznesu grenlandzkiego, min. prezes Air Greenland Maliiną Abelsen, szefem Arctic Business Network Poulem Hededalem, przedstawicielem Banku Grenlandii,  Jesperem Hansenem oraz dyrektorem Greenland Import Services,  Allanem Frostem, odpowiedzialnym za import artykułów spożywczych i przemysłowych na Grenlandię, Islandię oraz Wyspy Owcze.

  future greenland6
  future greenland5
  future greenland4
  future greenland3
  future greenland2
  future greenland1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: