close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 20 kwietnia 2017

  Sekretarz Stanu ds. europejskich w MSZ udzielił wywiadu dziennikowi „Politkien” na temat polskich priorytetów w polityce energetycznej UE, a także ocen projektowanego gazociągu Nord Stream 2.

  Minister Konrad Szymański podkreślił w wywiadzie, że stanowisko Polski w kwestii budowy gazociągu jest proste: „Projekt stanowi fundamentalny problem dla UE”, natomiast decyzja odnośnie zgody na budowę NS2 przez duńskie wody terytorialne leży w wyłącznej gestii Danii. W kontekście duńskich prób zdystansowania się od projektu minister podkreślił, że „każda interwencja skierowana przeciwko NS2 jest ważna  – szczególnie jeżeli NS2 byłby realizowany bez zobowiązań w odniesieniu do przepisów UE. Stanowi on bowiem element naszej wspólnej europejskiej odpowiedzialności za przyszły rynek energetyczny i będzie miał konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa”.

   

  W wywiadzie Minister odnosi się również do stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie, w tym do zamiaru uzyskania mandatu od państw członkowskich do negocjacji z inwestorem NS2, by projekt uwzględniał podstawowe zasady prawa UE, jak również do kwestii uzależnienia państw Europy Środkowo – Wschodniej od rosyjskiego gazu. Minister wskazuje także na zasadnicze cele unii energetycznej, wśród których podstawowe znaczenie ma uniezależnienie państw członkowskich od dostaw z jednego tylko kierunku.

   

  Cały wywiad w języku duńskim można przeczytać tutaj.

   

  Wywiad w języku polskim można przeczytać tutaj.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: