close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 6 października 2017

  Rozmowa z burmistrzem Kopenhagi ds. kultury, panem Carlem Christianem Ebbesenem oraz spotkania z przedstawicielami Polonii i Polaków oraz polskiego duszpasterstwa w Danii były najważniejszymi elementami pierwszego dnia wizyty Sekretarza Stanu w MSZ, pana Jana Dziedziczaka w Kopenhadze.

  W pierwszym dniu swojej wizyty w Danii, 6 października br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pan Jan Dziedziczak spotkał się z burmistrzem Kopenhagi ds. kultury i wypoczynku, panem Carlem Christianem Ebbesenem. Przedmiotem rozmów były kwestie dostępności nauczania języka polskiego w gminie Kopenhaga oraz wspólne projekty z zakresu dyplomacji publicznej, w tym m. in. obchody rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau „Auschwitz Day”. Ze szczególną uwagą Min. Jan Dziedziczak odniósł się do problematyki nauczania języka, dziękując władzom municypalnym za aktywność na rzecz umożliwienia nauki j. polskiego jako ojczystego w duńskich szkołach publicznych.

   

  Wiceminister spotkał się także z grupą Polaków mieszkających w Danii i zaangażowanych w działalność kulturalno- oświatową. W trakcie posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej dyskutowano m.in. o przyszłorocznych obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz innych wydarzeniach rocznicowych w 2018 r., które absorbować będą uwagę duńskiej Polonii, m.in. 75. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim czy 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968. Wiceminister podziękował zgromadzonym na spotkaniu przedstawicielom najbardziej aktywnych w Danii organizacji polonijnych za pracę na rzecz polskiej społeczności w tym kraju, podkreślając: "Utrwalanie i pielęgnacja tradycji wolnościowych i niepodległościowych powinna być ważnym celem partnerskiej współpracy między polską administracją a Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. Dziękuję wszystkim Panstwu za aktywność na polu działalności polonijnej i promowania Polski, jej historii i kultury tutaj w Danii".

   

  Z kolei w trakcie spotkania z biskupem katolickim Czeslawem Kozoniem oraz przedstawicielami polskiego duszpasterstwa w Danii przypomniał: "Kościół rzymsko-katolicki odgrywał żywotną rolę w życiu polskich emigrantów w Danii już od początków XX w., kiedy to jego przedstawiciele upominali się o prawa polskich pracowników sezonowych pracujących na wyspach Lolland i Falster oraz Jutlandii. Od tego czasu misja polskich księży i sióstr zakonnych na emigracji ma niesłabnące znaczenie w duńskim życiu polonijnym, gdyż to polscy duchowni oraz parafie zapewniają kontakt z polskością i językiem polskim, niejednokrotnie stanowią także punkty wsparcia dla potrzebujących pomocy".

   

  Min. Jan Dziedziczak odwiedził także polskie miejsca pamięci w Kopenhadze, wśród których na szczególne odnotowanie zasługują tablice upamiętniające przybycie do Danii ponad 2000 polskich Żydów w ramach tzw. emigracji marcowej oraz Lucjana Masłochę i Lone Mogensen - małżeństwo zaangażowane w działalność ruchu oporu podczas II WŚ, umieszczoną w katedrze św. Oskara, a także złożył kwiaty na cmentarzu bojowników ruchu oporu - Mindelunden, na którym pochowani są Lucjan i Lone Masłocha.

  MJD-12
  MJD-11
  MJD-10
  MJD-9
  MJD-8
  MJD-7
  MJD-6
  MJD-5
  MJD-4
  MJD-3
  MJD-2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: